Oświetlenie Smart – co o nim powinniście wiedzieć.

Oświetlenie Smart – co o nim powinniście wiedzieć.

Inteligentne oświetlenie nie jest zupełną nowością, było już stosowane od pierwszej automatyki domowej, jednak z czasem dojrzało i nabrało lepszej intuicyjności w obsłudze oraz zostało rozbudowane o wiele ciekawych, innowacyjnych funkcji. Nie wszystkie funkcję wg mnie mają sens wiele z nich to przerost treści nad formą, ale my skupmy się na co powinien zwrócić uwagę użytkownik dobierając do domu Oświetlenie Smart.

To jedno z najistotniejszych pytań, przewodowe systemy obsługi oświetlenia są bardziej niezawodne, ale też znacznie droższe, mniej elastyczne i zdecydowanie będziecie potrzebować fachowców do ich instalacji.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

Bezprzewodowe są intuicyjne, łatwe w instalacji i bardzo elastyczne w swoich możliwościach zmian i rozbudowy. Wydaje się również, że systemy dobrej marki są też niezawodne, jeżeli zostały zainstalowane z fachową pomocą.

Integracja z innymi urządzeniami smart.

To istotna cecha, na którą należy zwrócić uwagę, kompatybilność tego typu oświetlenia z wszelkiego typu czujnikami np. ruchu co umożliwi nam użycie automatyczne oświetlenie np. w piwnicy czy przy drzwiach wejściowych.

  • Możliwości sterowania

Należy zwrócić uwagę czy nasz system Smart jest bogato wyposażony w systemy sterowania i konfiguracji oświetlenia oraz integracji z innym elementami inteligentnego domu. Aplikacja do smartfonu, pilot czy integracja z asystentem głosowym. Należy pamiętać, że jedyny asystent obsługujący j. polski to asystent Google, więc kompatybilność z Alex czy Sir nie umożliwi nam wydawania komend głosowych po polsku!

  • Rodzaje żarówek

Oświetlenie LED, powinno umożliwić nam sterowanie jasnością żarówki co zwiększy możliwości budowy scen i dostosowanie oświetlenia dla naszych potrzeb. Warto wziąć też pod uwagę żarówki LED RGB które dają niesamowite możliwości stworzenia efektów wizualnych.

  • Kontrola poza domem

Sterowanie zdalnie naszym oświetleniem, kiedy znajdujemy się poza domem przy pomocy smartfonu to ważny element inteligentnego oświetlenia. Umożliwi nam to nie tylko wyłączenie/ włączenie zdalnie oświetlenia, ale również w czasie urlopu może zostać użyte jako „symulacja obecności” skutecznie odstraszając potencjalnych włamywaczy.

  • Budowa scen

Sceny świetlne to nic innego jak skonfigurowane w danej przestrzeni np. salonu elementy oświetlenia dla uzyskania odpowiedniego nastroju. Inne oświetlenie potrzebujemy np. przy oglądaniu TV a inne przy czytaniu książki a jeszcze inne przy imprezie rodzinnej.  Dobry system oświetlenia smart umożliwi nam skonfigurować różne sceny, które możemy użyć w dowolnej chwili przy pomocy jednego kliknięcia.