Inteligentne oświetlenie w domu – system przewodowy czy bezprzewodowy?

System przewodowy czy bezprzewodowy?

Inteligentne oświetlenie to duże udogodnienie we wszystkich domach projektowanych zgodnie z koncepcją smart tv. Takie oświetlenie można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb zyskując większy komfort i bezpieczeństwo. Wybierając inteligentne oświetlenie do domu możemy postawić na system przewodowy lub bezprzewodowy. Który z nich jest lepszy?

Zalety i wady systemów przewodowych

Systemy przewodowe to rozwiązanie tradycyjne stosowane od początku istnienia koncepcji smart home. Przy pomocy przewodów łączy się poszczególne oświetlenia z centralą, która pozwala skonfigurować ustawienia wedle indywidualnych potrzeb. Zaletą jest duża niezawodność i błyskawiczna komunikacja. Minus to oczywiście dodatkowe przewody, które trzeba ukryć w ścianach. A w przypadku inteligentnego oświetlania złożonego z wielu elementów, tych przewodów jest po prostu bardzo dużo, co wpływa na wyższe koszty wykonania.

Zalety i wady systemów bezprzewodowych

Systemy bezprzewodowe bazują na komunikacji Bluetooth oraz Wi-Fi. Są wyposażone w moduły, które łączą się ze sobą bez konieczności ich bezpośredniego połączenia kablem. Brak dodatkowych przewodów oznacza dużo szybszy i prostszy montaż, bez konieczności kucia ścian i chowania kabli. To oczywiście wpływa na niższe koszty montażu. Minusy? System bezprzewodowy czasami może zawodzić. Zdarza się to np. w bardzo złą pogodę, zwłaszcza w przypadku zewnętrznych elementów oświetlenia

.

Inteligentne oświetlenie: przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeśli porównamy sobie zalety i wady obu tych systemów, dość wszechstronne zwycięstwo odnosi inteligentne oświetlenie w systemie bezprzewodowym, które bez problemu możemy zamontować także w wykończonych domach bez konieczności kucia ścian oraz innych kosztownych prac. Mniej kabli w ścianach to kolejny istotny atut. Ponadto, systemy bezprzewodowe lepiej współpracują z nowoczesnymi aplikacjami mobilnymi, dzięki czemu, bezprzewodowym oświetleniem można sterować z poziomu smartfona i tableta, bez konieczności chodzenia do panelu centrali.