Jak wybrać dobrą żarówkę LED

Jak wybrać dobrą żarówkę LED

Wybór żarówki LED może okazać się dla nas nie lada wyzwaniem. Wszystko z uwagi na fakt, jak dużą ilość produktów stanowią żarówki LED, które są dziś dostępne na rynku. Mając jednak na uwadze kilka prostych zasad, wybór odpowiedniej dla nas żarówki powinien być łatwiejszy. Zapraszamy!

Aby wybrać tą najbardziej odpowiednią żarówkę typu LED, trzeba wiedzieć, jaka interesuje nas barwa światła i jej moc. Zakładając z góry, że wiemy, jaki gwint jest stosowany w wypadku naszego oświetlenia, skupimy się na powyższych parametrach.

Moc żarówki LED

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ będzie on odnosił się nie tylko do siły światła, lecz także i do oszczędności wynikających z użytkowania żarówek LED. Jeśli chodzi o miejsca, które nie wymagają dużego oświetlenia (salon czy przedpokój), możemy zastosować tam śmiało żarówki LED o mocy 100-300 lm. Jeśli jednak żarówka będzie wymagała większego światła, z uwagi na miejsce pracy (kuchnia, łazienka, pracownia), wtedy sięgamy po mocniejsze żarówki, czyli około 400-700 LM.

 Barwa żarówki LED

Ostatnim, istotnym elementem żarówki LED jest barwa światła. Tutaj wartości mierzone są w skali termometrycznej Kalwina (oznaczenie K). Barwy zaczynają się od 200 K i są to najcieplejsze barwy. W praktyce, barwy poniżej 3500 K są uznawane jako barwy ciepłe, czyli koloru żółtego. Te między 3500 a 5000 K to barwy neutralne, czyli chłodne, bądź uniwersalne. Natomiast barwy powyżej 5300 to barwy zimne, czyli białe. Podczas wyboru należy pamiętać także, że barwy żółte sprzyjają relaksowi oka, natomiast białe nadają się idealnie do miejsc pracy, gdzie wzrok będzie wyostrzał się pod wpływem światła.

Podsumowanie

Jak widać, żarówki typu LED można dostosować do każdego pomieszczenia. Dlatego też, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Jeśli i po tych informacjach nie wiemy, jakie żarówki wybrać, rekomendowane są odwiedziny sklepu z żarówkami, aby na miejscu sprawdzić konkretne żarówki LED w praktyce. Tam poznamy wszystkie typy żarówek LED i wybierzemy te, które są dla nas najbardziej komfortowe.